GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Spójniki after i afterwards

0 17 884

Ostatnio jedna z moich kursantek online zapytała mnie czy można stosować angielskie spójniki after i afterwards wymiennie. Jak się okazuje było to bardzo trafne pytanie. Angielska gramatyka to nie tylko czasy, ale przede wszystkim konstrukcje, które są niezwykle często wykorzystywane w przekazie ustnym i pisemnym. Jeśli chcesz choć na chwilę odpocząć od „gramatycznych celebrytów”, to dziś proponuję zadać sobie pytanie – czy wiesz jak poprawnie zastosować after i afterwards w języku angielskim?

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

AFTER

Spójnik after (po, później) stosujemy m.in. po rzeczowniku oraz w zdaniach złożonych. Zaczniemy od zdań, w których pojawiają się czasy teraźniejsze.

 • We can eat something after work.
  Możemy coś zjeść po pracy
 • I usually play the guitar after school.
  Zazwyczaj gram na gitarze po szkole.
 • I’ll call you after I arrive home.
  Zadzwonię do ciebie po tym, jak dojadę już do domu.

Zwróć uwagę, iż w ostatnim zdaniu nie pojawia się czas przyszły. Bardzo często staramy się dosłownie tłumaczyć polskie zdania i nagminnie dodajemy Future Simple. Jest to jednak błędne założenie. W zdaniach z after stosujemy najczęściej czas teraźniejszy Present Simple lub Present Perfect jeśli chcemy szczególnie podkreślić, że dana czynność zostanie ukończona zanim druga będzie miała miejsce.

 • I will meet you after I have eaten dinner.
  Spotkam się z tobą po tym, jak zjem obiad.
  (wyraźnie dajemy do zrozumienia, że nie będzie to wcześniej)

W przypadku czasów przeszłych, stosujemy Past Simple lub czas zaprzeszły Past Perfect. Zastosowanie czasu Perfect informuje rozmówcę o tym, że dana czynność została zakończona nieco wcześniej.

 • After he had graduated from university, he went abroad.
  (Dopiero) po ukończeniu studiów, pojechał za granicę.

Dla osób na poziomie B2-C1, interesujące będzie również połączenie after + gerund (czasownik z -ing). Na egzaminach językowych wymagana jest również znajomość after having + past participle, co w praktyce pokrywa się z pierwszym zdaniem.

After watching the film, she went to sleep.
Po tym jak zobaczyła film, poszła spać.
lub
After having watched the film, she went to sleep.

W języku angielskim mogłeś już spotkać się z następującymi wyrażeniami potocznymi. Gorąco zachęcam Cię do przyswojenia ich w możliwie szybkim czasie.

after a moment – po chwili
after all – mimo wszystko
after you – proszę przodem
after-hour drinking – picie alkoholu w pubach po obowiązującej godzinie zamknięcia
after-school club – świetlica szkolna
after-shave – płyn po goleniu
ask after – rozpytywać o kogoś
be after somebody – ścigać kogoś
happily ever after – długo i szczęśliwie
sought-after – pożądany (np. produkt)
take after – być podobnym do kogoś
time after time – raz za razem

AFTERWARDS

Przysłówek afterwards /ˈɑːftəwədz/ (także amerykańska wersja afterward) oznacza później/ następnie i może być stosowany np. na końcu, w środku zdania a także po spójnikach and/ but. Spójrz na poniższe przykłady.

 • Let me call you afterwards.
  Pozwól, że zadzwonię do ciebie później.
 • They studied, but afterwards they went to a pub.
  Uczyli się, ale później poszli do pubu.
 • I’m going to clean the house, and afterwards I’m going to have a rest.
  Zamierzam posprzątać dom, a następnie odpocznę.

Jeśli chcesz utrwalić inne angielskie spójniki, sprawdź pozostałe wpisy, które przygotowaliśmy w sekcji angielskie gramatyka. Powtarzaj najciekawsze zagadnienia gramatyczne i mów poprawnie dzięki Gettin’ English.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE