GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Jak ćwiczyć Present Perfect z osobami dorosłymi?

0 5 233

W wyborze metod nauczania gramatyki angielskiej należy zawsze kierować się potrzebami naszych kursantów. Osoby, które na co dzień pałają niechęcią do zagadnień gramatycznych zapewne nie będą zainteresowane przerabianiem w kółko tych samych zadań z podręcznika. Ćwiczenia gramatyczne powinny być zróżnicowane i umożliwiać wielokrotne powtarzanie wzorca w autentycznych sytuacjach komunikacyjnych, po to by nasi kursanci mogli czerpać przyjemność z zajęć języka angielskiego. Dziś dowiecie się jak skutecznie wprowadzać naukę gramatyki angielskiej poprzez mówienie na kursie językowym.

LET’S GET LOUD, CZYLI ĆWICZYMY PRESENT PERFECT W MÓWIENIU

Inspiracją do stworzenia tej lekcji gramatycznej była rozmowa Jennifer Lopez z Ellen DeGeneres. Pomyślałem, że wywiad świetnie sprawdzi się na zajęciach powtórkowych z czasu Present Perfect. Biorąc pod uwagę zakres słownictwa, który pojawi się w wywiadzie, sugeruję przeprowadzenie tych zajęć z dorosłymi słuchaczami

Krok 1

Pytamy kursantów czy wiedzą kim jest Jennifer Lopez. Warto w tym miejscu wspomóc uczniów i poruszyć kwestię muzyki, filmów oraz jej wyglądu. Wszystkie pomysły zapisujemy na tablicy. Z doświadczenia mogę powiedzieć, iż zawsze znajdzie się osobnik płci męskiej, który nie omieszka wspomnieć o zgrabnej pupie tej latynoskiej gwiazdy. Jako ciekawostkę możemy dodać od siebie przykład amerykańskiego slangu – badonkadonk (kształtny tyłek kobiety). 

Krok 2

Przejdźmy do sedna sprawy. Informujemy uczniów, iż za chwilę obejrzą nietypowy wywiad, w którym Jennifer Lopez zdradza pikantne szczegóły ze swojego życia. W materiale filmowym pojawi się zbiór nowych słówek, na który warto zwrócić uwagę. Możemy je wprowadzić w następujący sposób:

Kilka dni wcześniej wręczamy kursantom karteczki z poniższymy słówkami, aby na spokojnie mogli zapoznać się z nimi w domu. Praca domowa w takiej formie z pewnością pobudzi wyobraźnię i ciekawość naszych kursantów jeszcze przed lekcją gramatyczną.

put on the spot, hook up with, handcuffs, adhesive, significant other, fake, nude beach, sneak, Mile High Club

W trakcie zajęć uczniowie pracują w parach. Wspólnie zastanawiają się w jakim kontekście  mogą pojawić się nowe wyrazy. Kursanci chętnie spekulują, wyrażają opinię lub wymyślają soczyste ploteczki z życia Jennifer Lopez. Konstruując zabawne historie słuchacze z łatwością utrwalą słówka i zapewne już na tym etapie lekcji sięgną po Past Simple/ Present Perfect.

Krok 3

Nadszedł najwyższy czas, aby uchylić rąbka tajemnicy. Włączamy nagranie i po każdym pytaniu zatrzymujemy film zanim Jennifer Lopez udzieli odpowiedzi za pomocą „rakietki” I have / I have never. Powtarzamy na głos pytanie raz jeszcze – Do you think she has [done] …? i zachęcamy każdego ucznia do podzielenia się swoją opinią. Ćwiczymy w ten sposób zdania twierdzące/ przeczące w trzeciej osobie liczby pojedynczej.

NIEŚMIERTELNE HAVE YOU EVER …?

Reguły gry Never Have I Ever są nam już dobrze znane. Idziemy więc o krok dalej i przećwiczymy teraz zastosowanie Present Perfect z całą grupą. Każdy kursant otrzymuje zestaw kolorowych karteczek – I have / I have never. Przygotowałem dla Was gotowy szablon do pobrania. Najlepiej zastosować dwa różne kolory, aby łatwiej kontrolować odpowiedzi – przykładowy zestaw znajdziesz na moim Instagram.

Pobierz szablon

Podobnie jak w wywiadzie z Jennifer Lopez, czytamy na głos pytanie z poniższej listy (lub tworzymy własny zestaw) i prosimy kursantów o podniesienie odpowiedniej karteczki. Jeśli ktoś się „wyłamie” na tle całej klasy, reszta grupy zadaje pytania szczegółowe w czasie Past Simple. Na moich zajęciach nie ma miejsca na pytania typu: why/ when/ where itp. Słuchacze muszą utworzyć pełne pytania, aby uzyskać odpowiedź od pozostałych członków grupy.

Jeśli chcemy, aby uczniowie aktywnie uczestniczyli w tym ćwiczeniu, my sami musimy wziąć w nim udział! W końcu nauczyciel też człowiek i swoje sekrety ma :) Zdziwicie się, jak bardzo uczniowie chcą Was bliżej poznać.


Have you ever lied about your age?
Have you ever sung a song in the shower?
Have you ever pretended to be sick to get a day off work?
Have you ever read Fifty Shades of Grey?
Have you ever kissed someone on the first date?
Have you ever sleepwalked?
Have you ever been stuck in a lift?
Have you ever done anything illegal?
Have you ever eaten exotic food?
Have you ever lied to get a job?
Have you ever given somebody a fake phone number?
Have you ever walked into something while texting?
Have you ever fallen asleep in class?
Have you ever received a gift you hated?
Have you ever burnt your dinner?
Have you ever sent a text message to the wrong person?
Have you ever played a joke on your friend?
Have you ever spied on your neighbours?
Have you ever broken up with someone?
Have you ever fallen/ stumbled in front of other people?

Jestem przekonany, że dzisiejsza lekcja gramatyczna przypadnie do gustu niejednej grupie na poziomie B1-B2. Czy Wy również macie swoje sprawdzone sposoby na ćwiczenie czasu Present Perfect z osobami dorosłymi? Śmiało podzielcie się w komentarzu swoimi pomysłami. Więcej inspiracji znajdziecie na blogu Gettin’ English. Tworzę gotowe rozwiązania dla kreatywnych lektorów języka angielskiego:

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

E-book czasowniki modalne

Teoria i ćwiczenia w jednym miejscu.

SPRAWDŹ
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE