Genialna i prosta w założeniach gra, która rozgrzeje każde zajęcia języka angielskiego do czerwoności. Story Cubes, które już jakiś czas temu wpadły w moje belferskie ręce, to idealna propozycja dla zapracowanych lektorów. W odróżnieniu od tradycyjnych kserówek, które musimy przygotować w pocie czoła przed zajęciami, Story Cubes nie wymagają mnóstwa pracy, zaś ich wartość dydaktyczna jest o wiele wyższa. Jak wykorzystać Story Cubes na zajęciach języka angielskiego i rozbudzić umysły naszych kursantów? Zapraszam do szybkiej lektury.
STORY CUBES – NIEZBĘDNIK KAŻDEGO LEKTORA
Kości zachwycają starannością wykonania równie mocno, co samo kompaktowe pudełko z magnesami. W wybranym zestawie znajdziesz 9 kostek z różnymi ilustracjami, które zapewnią pasjonującą rozrywkę na wiele godzin. Osobiście pracuję z kursantami na zestawie niebieskim, pomarańczowym oraz niekiedy zielonym. Jak szaleć to z rozmachem. Kostki Story Cubes doskonale sprawdzają się na zajęciach indywidualnych oraz w grupach o różnej liczebności. W tej grze nie ma złych pomysłów – najważniejsze, żeby puścić wodze fantazji, przełamać blokadę przed mówieniem i dobrze się bawić w towarzystwie innych osób. Na czym polega rozgrywka? Pozwól, że w cudowny świat Story Cubes wprowadzi nas Rory.
GARŚĆ POMYSŁÓW DO WYKORZYSTANIA NA ZAJĘCIACH
Zapoznaj się już teraz z moimi pomysłami na ciekawe zajęcia. Uwielbiam wymianę doświadczeń i ciągle poszukuję coraz lepszych rozwiązań dla moich kursantów. Mam nadzieję, że podsuniesz swoją propozycję przeprowadzenia udanych zajęć z wykorzystaniem Story Cubes.
I See Your Future
Uczniowie pracują w parach. Osoba A zamierza wybrać się do wróżki/ wróżbity (osoba B). Warto dać uczniom czas na przygotowanie się do rozmowy. Uczeń A opracowuje pytania, podczas gdy wróżka odświeża zastosowanie czasów przyszłych (Future Simple, be going to) lub czasowników modalnych (may, might), które zastosuje w rozmowie z klientem. Zasady gry są bardzo proste. Uczeń A zadaje pytanie, wróżka rzuca np. 3 kośćmi i przewiduje przyszłość na podstawie symboli. Gwarantuję, że powtórka czasów przyszłych w takiej formie przypadnie do gustu wszystkim kursantom.
Up, Up and Away
Podejrzewam, że na niejednej domówce grałeś w Jengę. Rozgrywka jest niezwykle przyjemna, zwłaszcza, gdy nasza wieża pnie się ku górze i emocje sięgają zenitu. Myślę, że Story Cubes z powodzeniem mogą zastąpić drewniane klocki i rozszerzyć nieco możliwości gry. Uczniowie pracują w 3-osobowych grupach. Celem gry jest zbudowanie od podstaw wieży z kości i ułożenie wspólnymi siłami ciekawej historii na dowolny temat, np. weekend, niezapomniane wakacje, odcinek meksykańskiej telenoweli itp. Wygrywa gracz, który jako ostatni ustawił kostkę, nie przewracając całej wieży.
Tic-Tac-Toe
Nie chcę wyjść na dinozaura, ale kilkanaście lat temu, gdy nie było jeszcze komputerów w polskich domostwach, zaś Internet wydawał się czymś totalnie abstrakcyjnym, człowiek inaczej spędzał wolny czas. Z kumplami namiętnie grywaliśmy w kółko i krzyżyk, Pegasusa oraz gry karciane. Those were the days … Parę tygodni temu wykorzystałem Story Cubes na zajęciach konwersacyjnych w ramach powtórki czasów przeszłych. Kursanci pracowali w parach i układali zdania z Past Simple i Past Continuous. Inspiracją do tworzenia wypowiedzi były oczywiście obrazki na kostkach. Do tego celu użyłem zestawu niebieskiego i zielonego, aby kursanci nie pogubili się w symbolach. Gra niezwykle angażuje uczestników kursu. Każdy lubi wygrywać – zwłaszcza osoby dorosłe :)
Przenieś swoich uczniów w świat wyobraźni. Sprawdź, który zestaw najlepiej sprawdzi się na Twoich zajęciach języka angielskiego. W e-księgarni Ellibro.pl znajdziesz szeroki wybór Story Cubes.
Zobacz ofertę
Have you ever …?
Ja naprawdę nie jestem gramatycznym tyranem, ale jak sam widzisz Story Cubes znajdują szerokie zastosowanie w klasie. Nauczanie gramatyki przynosi więcej korzyści, gdy wprowadzamy element zabawy. W przypadku Present Perfect mamy spore pole do popisu i dziś zamierzam podzielić się ciekawym pomysłem na lekcję powtórkową. Gdy uczniowie pojawią się w klasie poinformuj ich, że ukryłeś w pomieszczeniu Story Cubes, które należy jak najszybciej odnaleźć. Każdy uczeń może zabrać tylko jedną kostkę. A skoro kursanci są już „na chodzie”, zachęć ich do zadawania pytań wszystkim osobom w grupie.
Lame Excuse!
Spóźniasz się do pracy? No cóż, każdemu z nas, od czasu do czasu, zdarza się pojawić w miejscu pracy nieco później. Zapytaj kursantów czy zawsze stawiają się w pracy punktualnie. Motywem przewodnim tego ćwiczenia jest tematyka wymówek. Zadaniem ucznia jest usprawiedliwić swoje spóźnienie przy pomocy tylko jednego obrazka! Ważne jest jednak, aby wymówka brzmiała wiarygodnie i prowadziła do dłuższej rozmowy. Uczeń A odgrywa rolę podejrzliwego szefa, zaś uczeń B skruszonego pracownika.
What’s the Story?
W tym ćwiczeniu dzielimy klasę na kilka grup. Każda grupa otrzymuje zestaw 4-5 kości, na podstawie których kursanci piszą krótką historyjkę. Gdy ich prace są już gotowe, przekazują zarówno opowiadanie, jak i zestaw kości wybranej grupie. Kursanci starają się odtworzyć oryginalny układ kości na podstawie opowiadania, które otrzymali od pozostałych grup. Jeśli masz smartfona pod ręką, to warto zrobić zdjęcia kostek, aby uniknąć niepotrzebnego chaosu.
Story Cubes rozwijają, bawią i udowadniają, że snucie opowieści mamy we krwi. Zarówno dzieci, jak i dorośli chętnie wciągną się w układanie historyjek po angielsku. Story Cubes z powodzeniem wykorzystasz w klasie, życiu prywatnym i wszędzie tam, gdzie dobra zabawa jest mile widziana. Jeśli nie masz jeszcze swojego zestawu kości, to warto pomyśleć o zakupie Story Cubes. Odwiedź już teraz e-księgarnię Ellibro.pl i wybierz coś dla siebie.